Zacznij od audytu.Bez tej wiedzy niewiele zrobisz.

Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo i spełnić wymogi RODO? Eksperci z firmy COMPAREX Poland oraz IBM zalecają w pierwszej kolejności zweryfikować jakie dane osobowe i gdzie są przechowywane, a następnie, jakim sprzętem oraz oprogramowaniem dysponuje ich klient. W przypadku wielu firm, aby poprawić bezpieczeństwo danych, nie są konieczne duże inwestycje.

– Najpierw sprawdzamy czy producenci sprzętu funkcjonującego w przedsiębiorstwie dbają o bezpieczeństwo. Czy posiadają aktywne wsparcie producenta oraz do kiedy ono trwa. Brak aktualizacji jest dużym zagrożeniem – mówi Jakub Nowakowski, ekspert do spraw bezpieczeństwa oprogramowania w firmie COMPAREX Poland. – Nawet 80 proc. ataków na systemy informatyczne to ataki na oprogramowanie pozbawione wsparcia producenta.

Ekspert dodaje, że sprawdzenia wymaga również to, czy klient korzysta z tego wsparcia, przeprowadza aktualizacje itp. Nie zawsze jest to bowiem oczywiste. W wielu firmach przez lata rozbudowy infrastruktury IT użyte zostały różne technologie, co bardzo utrudnia zarządzanie całością. W dodatku, funkcjonalności często się dublują, więc przedsiębiorca często płaci kilkukrotnie za wsparcie lub licencje na różne produkty. Usługa firmy COMPAREX – COMPAREX Portfolio Management Platform – wyszukuje, do czego poszczególne programy są wykorzystywane, gdzie ich funkcjonalności się dublują. Pozwala to na wyeliminowanie niepotrzebnego oprogramowania, a to z kolei obniża koszty licencji i wsparcia. W dodatku w przyszłości kolejne zakupy można zoptymalizować.