ABC bezpieczeństwa danych

Podstawą ochrony jest szyfrowanie danych. Nie tylko na urządzeniach przenośnych, ale również tych znajdujących się w bazach danych. Wtedy nawet najpoważniejszy incydent skończy się uzyskaniem przez hakera bezwartościowego materiału. A trzeba mieć świadomość, że przestępcy zawsze są o krok przed specjalistami od bezpieczeństwa.

Wszelkie aktualizacje programów, wprowadzanie dodatkowych zabezpieczeń mają miejsce z reguły po tym, gdy przestępcy znajdą jakąś lukę. Tak więc nawet nie bagatelizując wszystkich wspomnianych zasad bezpieczeństwa, narażeni jesteśmy na atak i to, być może, skuteczny. Dla tego też tak ważne są regularne back-upy, aby w razie incydentu móc sprawnie odzyskać dane.

W kontekście baz danych trzeba wspomnieć o najbardziej bezpiecznym systemie operacyjnym na świecie stworzonym przez IBM, czyli AIX, który przeznaczony jest dla serwerów firmy IBM z procesorami z rodziny POWER. AIX zapewnia dużą wydajność i niezawodność.

Najnowszym dzieckiem z rodziny procesorów jest ultraszybki POWER9 zaprojektowany pod kątem sztucznej inteligencji. Jest dostępny w konfiguracji z 16, 18, 20 i 22 rdzeniami, a nawet (sic!) z 44 w przypadku serwera AC922.

Serwery IBM z system AIX i procesorem POWER9 to niezwykle wydajne i najbezpieczniejsze rozwiązanie do przechowywania baz danych.

Bezpieczeństwo kopiom zapasowym pozwala zapewnić IBM Spectrum Protect. Ułatwia ochronę danych przechowywanych w środowiskach fizycznych, wirtualnych, zdefiniowanych programowo i chmurowych.  IBM Spectrum Protect usprawnia administrowanie kopiami zapasowymi, zwiększa wydajność, pozwala skalować ilość przetwarzanych danych i oferuje zaawansowane funkcje. Współpracuje z IBM Spectrum Protect Plus, umożliwiając łatwe i szybkie zabezpieczenie maszyny wirtualnej za pomocą dającego się przeszukiwać katalogu i mechanizmów administrowania w oparciu o role.

IBM Spectrum Protect Plus to opracowane z myślą o środowiskach wirtualnych rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć dane i zadbać o ich dostępność. Jego wdrożenie to kwestia minut, a środowisko pracy można zabezpieczyć w ciągu godziny. Produkt ułatwia ochronę danych przechowywanych w środowiskach fizycznych, wirtualnych, zdefiniowanych programowo i chmurowych.

Wyjątkowo ekonomiczne przechowywanie danych zapewniają taśmowe pamięci masowe IBM. Charakteryzują się skalowalnością, wytrzymałością, bezpieczeństwem i energooszczędnością, a jednocześnie znacznie niższym kosztem niż inne nośniki. Dzięki oprogramowaniu IBM Spectrum Archive z taśm korzysta się równie łatwo, jak z dysków. Taśmy nie muszą być wolnym rozwiązaniem. Testy potwierdzają, że połączenie taśm, pamięci masowych flash i pamięci masowej zdefiniowanej programowo w jednym niedrogim rozwiązaniu, przynosi wymierne korzyści.

Szyfrowanie wymaga mocy

Rozwiązanie IBM SAN Volume Controller (SVC) to system pamięci masowej klasy korporacyjnej. Bazuje na oprogramowaniu IBM Spectrum Virtualize i wchodzi w skład rodziny produktów IBM Spectrum Storage. Systemy SVC radzą sobie z ogromnymi ilościami danych z aplikacji mobilnych i społecznościowych, sprzyjają błyskawicznym i elastycznym wdrożeniom usług w chmurze, a także zapewniają wydajność i skalowalność niezbędne do wydobywania informacji z najnowszych analiz.

Systemy pamięci masowych z rodziny IBM Storwize mogą być zrealizowane w całości w technologii flash lub hybrydowe. Obejmują szeroką gamę systemów pamięci masowych, które oferują funkcję kompresji i inne zaawansowane możliwości, a ponadto charakteryzują się łatwością wdrożenia i pomagają rozwijającym się przedsiębiorstwom kontrolować koszty.